فصلنامه45-هیئت میلان

رویدادها-هیئت میلان

به همت اتاق ایران و ایتالیا
نشست تجاری شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در میلان برگزار شد:

هیئتی متشکل از تولیدکنندگان، بازرگانان و فعالان اقتصادی توسط اتاق ایران و ایتالیا و به سرپرستی آقای مهندس پورفلاح، ریاست این اتاق به منظور برگزاری نشست تجاری با همتایان ایتالیایی از 5 الی 8 آذر 1398 به شهر میلان ایتالیا اعزام‌ شد.

اتاق ایران و ایتالیا هیئت بزرگ اقتصادی مرکب از مدیران شرکت‌های مرتبط با رشته‌های نساجی، چرم، پاستا، مواد غذایی، پتروشیمی، معدن، قهوه، سازندگان عینک، ساختمان و برق را به سرپرستی آقای مهندس پورفلاح، ریاست اتاق و با حضورتعدادی از روسای اتاقهای استان‌ها‌ و برخی ازمدیران شرکت‌های مطرح و معتبر عضو اتاق جهت ملاقات با همتایان خود در تاریخ 8-5 آذر1398 ( 26-29 نوامبر سال 2019) به شهر میلان اعزام‌ نمود.
سمینار مشترکی با حضور سفیر و سرکنسول محترم ایران در ایتالیا، ریاست و دبیرکل اتاق ایران – ایتالیا، دبیرکل اتاق ایتالیا – ایران در رم، فعالان معتبر اقتصادی ایرانی و ایتالیایی، وکلا و مشاورین مالی، روز پنجشنبه 7 آذرماه (28 نوامبر 2019) برگزار شد.
این نشست پس از پخش سرود ملی دو کشور،با خوشامدگویی خانم مهندس شهابی، دبیرکل اتاق ایران – ایتالیا و ارائه توضیحاتی درباره اهداف حضور این هیئت در ایتالیا و معرفی سخنرانان، آغاز شد.
در ادامه آقای مهندس پورفلاح رئیس اتاق ایران – ایتالیا با اظهار خرسندی از حضور در جمع تجار ایتالیایی و تشکر از فراهم کنندگان این فرصت، اظهار نمود: اتاق ایران و ایتالیا قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین اتاق مشترک با یک کشور اروپایی در ایران است. این تشکل در حال حاضر دارای بیش از 5000 عضو ثبت شده می‌باشد، ما به کمک خواهرخوانده خود یعنی اتاق ایتالیا- ایران در رم طی سال‌های طولانی همکاری ، سعی کردیم تا سطح مبادلات تجاری بین دو کشور را افزایش داده و جهت رفع مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی دو کشور، تلاش نمائیم.
مهندس پورفلاح رکوردهای بالای بدست آمده بویژه در سال‌های تحریم را نشان‌دهنده علاقه فعالان اقتصادی در حفظ و گسترش مبادلات اقتصادی میان ایران و ایتالیا دانست و افزود: تردیدی نیست که تحریم‌ها بر روند فعالیت‌های اقتصادی تاثیر گذاشته و رکوردها را نسبت به سالهای نه چندان دور که ایتالیا شریک اول تجاری ما در اروپا بود کاهش داده است. با این حال ما اطمینان داریم که این محدودیت‌ها در آینده رفع شده و حجم فعالیت‌های صنایع دو کشور و رکوردهای قبلی تجدید خواهد شد.
وی با بیان این که ما اینجا هستیم که تا عادی شدن شرایط، راه‌های حفظ و توسعه مبادلات تجاری خود را زنده نگه داریم، تصریح کرد: به شما اطمینان می‌دهیم که اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا با استفاده از همراهی و همکاری اتاق ایتالیا-ایران و پشتیبانی اتاق ایران، تمام سعی خود را به کار می‌برد که مشکلات فعالان اقتصادی دو کشور را به حداقل برساند تا به کمک هم از این مرحله عبور کنیم.
مهندس پورفلاح در پایان سخنان خود از تجار و فعالان اقتصادی و مسئولان اتاق ایتالیا و ایران دعوت کرد تا نشست بعدی فعالان اقتصادی ایران وایتالیا در ابتدای سال 2020 به میزبانی تجار ایرانی و هیئت رئیسه اتاق ایران و ایتالیا، در تهران برگزار شود.
در این نشست ظرفیت‌های تجاری هردو کشور و شیوه‌های همکاری در شرایط تحریم مورد بحث و بررسی قرار گرفت و شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی در مذاکرات B to B به مذاکره تجاری با طرف‌های خود پرداختند.
امیدواری به نزدیک‌تر شدن روابط تجاری دو کشور
در ادامه اجلاس آقای دکتر بیات، سفیر ایران در رم، ضمن اشاره به گذشته تاریخی، روابط محکم بین ایران و ایتالیا، و حمایت مقامات تجاری دو کشور، برلزوم افزایش فعالیت بخش خصوصی این کشورها و آمادگی کامل سفارت ایران در رم برای مساعدت و پشتیبانی همه‌جانبه از تجار ایرانی و ایتالیایی تأکید نمود.
دکتر بیات تصریح کرد: پس از معاهده برجام و امضای آن که با استقبال زیادی از شرکت‌های ایتالیایی مواجه شد، حجم مبادلات بین ایران و ایتالیا به رقم قابل توجهی رسید بطوریکه در سال‌های 2018،2017 ایتالیا اولین شریک تجاری ایران بود.
وی یادآور شد: پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام و تحمیل فشار‌ها متاسفانه حجم مبادلات بین ایران و ایتالیا تا حدودی کاهش یافت، با این‌حال تعاملات تجاری کاملاً متوقف نشده و کماکان شاهد تداوم علاقمندی بخشی ازجامعه تجاری ایتالیا برای همکاری با همتایان ایرانی به‌دلیل مزیت‌های بازار ایران هستیم.
سفیر کشورمان در ایتالیا در پایان ضمن تاکید بر لزوم تنوع بخشی به تجارت کالاها و خدمات قابل مبادله میان دو کشور، گفت: اتحادیه اروپا تلاش کرده است تا راه‌های تبادل تجاری را ازطریق اینستکس ایجاد نماید که اگرچه تاکنون به نتیجه نهایی نرسیده است اما امیدوار هستیم به زودی اجرایی شود. علاوه بر این، کشورها نیز مستقلاً باید مترصد ایجاد راه‌حل‌های دیگری باشند که در همین راستا سفارت ایران در رم نیز اقداماتی را بعمل آورده است. وی همچنین در جهت رفع موانع و ارتقاء سطح مناسبات تجاری دو کشور در شرایط کنونی به اهمیت نقش بازرگانان بخش‌های خصوصی ایران و ایتالیا در اتخاذ راهکار‌های ابتکاری ومطمئن اشاره کرد.
در ادامه، آقای دکتر صولت” سرکنسول ایران در میلان که در این سمینار حضور داشت برگزاری این نشست را فرصت مغتنمی برای بازرگانان دو کشور توصیف و نسبت به اینکه مذاکرات دوجانبه تجاری شرکت‌ها قرین موفقیت و دربردارنده توافقات و منافع متقابل برایشان باشد ابراز امیدواری کرد.
سپس آقای داگاتا، دبیرکل اتاق ایتالیا- ایران در رم، نیز با اشاره به گذشته غنی تاریخی و سابقه درخشان تجاری میان ایران و ایتالیا، تاکید کرد: لازم است این دوکشور درصدد حفظ و توسعه روابط تجاری و بازرگانی فیمابین باشند و علیرغم تحریم‌های شدید وضع شده بتوانند روابط خود را حفظ نمایند و همچنان به فعالیت‌های اقتصادی خود ادامه دهند تا پس از رفع تحریم‌ها شاهد شکوفایی بیشتر این روابط باشیم.
پس از خاتمه سخنرانی‌ها، معرفی شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی توسط دبیرکل اتاق ایران- ایتالیا در دستورکار قرار گرفت و به دنبال آن مذاکراتB to B هماهنگ شده توسط اتاق ایران-ایتالیا و اتاق ایتالیا – ایران آغاز گردید و 25 شرکت ایرانی به بحث و مذاکره تجاری با بیش از 40 شرکت از طرف‌های ایتالیایی خود پرداختند.
این سمینار که درساعت 09:00صبح آغاز گردیده بود در ساعت 14 با خاتمه جلسات B to B میان طرف‌های ایرانی و ایتالیایی پایان یافت. در حاشیه این سمینار مسئولین 2 اتاق مشترک نیز در زمینه مسائل فیمابین به بحث و تبادل نظر پرداختند.

افکارتان را باما در میان بگذارید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .