فصلنامه46-سن مارینو

گردشگری در ایتالیا-سن مارینو San Marino

کشور کوچک و زیبای اروپایی، در قلب ایتالیا

سن‌ مارینو کشوری کوچک در اروپا و در قلب ایتالیا قرار گرفته است. این کشور کوهستانی که بافت شهرهای آن به قرون وسطی تعلق دارد،‌ در سال ۳۰۱ پس از میلاد توسط یک سنگ‌تراش به نام مارینو (Marino) پایه‌گذاری و سالانه بالغ بر 2 میلیون توریست از سراسر جهان را جذب خود می‌کند.

سن مارینو “” San Marino یک منطقه‌ی کوچک کوهستانی است که در بخش شمالی ایتالیا، در کنار دریای آدریاتیک و بین «امیلیا‌ رمانیا» (Emilia Romagna) و «مارکه» (Marche) قرار گرفته و در بین ۱۹۶ کشور مستقل جهان، سن‌مارینو پنجمین کشور کوچک بوده و در اروپا بعد از واتیکان و موناکو، کوچکترین کشور و اولین کشور با حکومت جمهوری در جهان محسوب می‌شود که استقلال آن را ناپلئون (۱۷۹۷)، کنگره وین (۱۸۱۵) و پادشاهی جدید ایتالیا (۱۸۶۲) به رسمیت شناختند. در ۱۹۵۷ «انقلابی» در این کشور منجر به سقوط دولت کمونیست – سوسیالیستی شد که از ۱۹۴۵ بر سر کار بود. در حال حاضر، حکومت سن مارینو جمهوری پارلمانی است و پارلمان آن  (که شورای بزرگ و عمومی Consiglio Grande e Generale نامیده می‌شود)، با رأی مستقیم مردم و برای یک دوره پنج‌ساله تشکیل می‌گردد.

سن مارینو با مساحت ۶۱ کیلومتر مربع، ۹ شهر کوچک دارد که هریک با مقررات خاص خود اداره می‌شوند و بزرگترین آن‌ها، «دوگانا» است که در مسیر عبوری اتوبوس‌های اروپایی قرار گرفته است. شهر سن‌ مارینو، به عنوان پایتخت این کشور، توسط کوه تیتانو (Titano) احاطه شده که ارتفاعی برابر ۷۴۹ متر داشته و بلندترین نقطه‌ی این منطقه به حساب می‌آید. کشور سن مارینو، در بالای کوه تیتانو واقع شده، دامنه آن مملو از مراتع و جنگل‌ها و در ارتفاع پرشیب کوه تیتانو، شهر قدیمی

فصلنامه46-سن مارینو

 سن مارینو قرار گرفته است . ناهمواری‌های طبیعی سن مارینو در اوایل قرون وسطی موجب حفاظت این کشور در برابر همسایه‌های بزرگ و قدرتمند و همچنین جذابیت نسبی برای آن شده بود.کوه مرتفع تیتانو و مرکز تاریخی سن‌ مارینو، در سال ۲۰۰۸ به عنوان میراث جهانی یونسکو برگزیده شدند.

پیش از جنگ جهانی دوم، مردم سن‌مارینو از فقیرترین مردم اروپا بودند و با توجه به وجود مراتع و کشتزارها، شغل اغلب آنان دامداری وکشاورزی بوده است ولی در حال حاضر دارای صنایع مهم چون بانکداری، الکترونیک، و سرامیک می‌باشند و محصول اصلی کشاورزی آن پنیر است. لازم به ذکر است از سال 1960، صنعت توریسم در این کشور به اقتصاد اصلی این کشور تبدیل شده و امروزه درآمد نیمی از مردم این کشور را تامین می‌کند و مردم سن‌مارینو جزو یکی از ثروتمندترین مردم دنیا، به شمار می‌آیند.

فصلنامه46-سن مارینو
فصلنامه46-سن مارینو

سن‌مارینو دارای آب و هوای مدیترانه‌ای، تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل می‌باشد. دمای هوا بین ۲۶ درجه سانتی‌گراد در تابستان و منفی هفت درجه در زمستان متغیر است.

سن مارینو ۳۰۵۰۰ نفر جمعیت دارد که در حدود هزار نفر از آنان خارجی و بیشتر شهروند کشور ایتالیا و از نژاد ایتالیایی هستند. زبان ایتالیایی، زبان رسمی سن مارینو بوده بیشتر مردم آن پیرو آیین کاتولیک رم و از لحاظ فرهنگی همانند ایتالیایی‌ها هستند.

فصلنامه46-سن مارینو

بیشترین پروازها به مقصد سن مارینو، از «فرودگاه بین‌المللی فدریکو فلینی» در «ریمینی» (Rimini) صورت می‌گیرد و از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس برای دسترسی به این کشور زیبا نیز استفاده می‌شود. درگذشته خطوط قطار بین ریمینی و سن‌مارینو تردد داشته‌اند اما پس از آسیب در جنگ جهانی دوم، بازسازی و احیاء مجدد آن صورت نگرفته است.

مهم‌ترین جاذبه‌های سن مارینو سه قلعه معروف هستند. قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و مشهورترین آن‌ها، «گوآئیتا» (Guaita) است که ساخت آن به قرن ۱۱ میلادی باز می‌گردد. گوآئیتا چندین بار بازسازی شده که آخرین مرحله‌ی آن مربوط به قرن ۱۵ میلادی است. از این قلعه تا سال ۱۹۷۵ به عنوان زندان استفاده می‌شد. در قرن ۱۳ میلادی بر قله‌ی دیگر تیتانو، قلعه‌ی «چستا»(Cesta) ساخته

شد که از دید فوق‌العاده‌ای به ریمینی، دریا و ساحل آدریاتیک برخوردار است. مسیر معروف به «راه جادوگران» که درگذشته بر روی دیوار بیرونی برای دفاع از قلعه تعبیه کرده بودند درحال حاضر، به مکان پیاده روی تبدیل شده است. درون قلعه نیز موزه‌ای وجود دارد که فضای آن به بیش از ۱۵۵۰ مورد از تجهیزات جنگی قرون وسطی اختصاص داده شده و در سال ۱۹۵۶ میلادی نیز موزه‌ای برای بزرگداشت مارینوس مقدس به این مجموعه اضافه شده است. بر روی کوتاه‌ترین قله،‌ سومین قلعه به نام «مونتاله»  (Montale) قرار دارد که برای عموم مردم قابل استفاده نیست. مونتاله در قرن ۱۴ میلادی ساخته شد و در بازه‌ای از زمان کاربرد زندان داشت و ورودی این قلعه تقریباً ۷ متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد.

  • https://www.alaedin.travel/attractions
  • http://www.shabaviz.net/
  • https://fa.wikipedia.org/
  • https://www.safarnevesht.com/
  • https://www.khabaronline.ir/

افکارتان را باما در میان بگذارید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .