expo2020

نگاهی به اکسپو 2020 دبی

اکسپو چیست؟

اکسپو به بزرگ‌ترین و مهم‌ترین رویداد نمایشگاهی جهان گفته می‌شود که برای نمایش بهترین‌ دستاورهای کشورهای مختلف به‌ویژه در زمینه‌ فناوری، نوآوری و معماری هر پنج سال یک‌ بار برگزار می‌شود. این نمایشگاه جهانی از نظر اندازه، مدت‌زمان و تعداد بازدیدکنندگان، یک رویداد بین‌المللی فوق‌العاده است که به مدت ۶ ماه به‌طول می‌انجامد. در پی همه‌گیری ویروس کرونا، اکسپو ۲۰۲۰ که این دوره در کشور امارات ، شهر دبی برگزار می‌گردد با تصمیم دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها به مدت یک سال به تعویق افتاد. سازمان‌دهندگان اکسپو دبی معتقد بودند که تعویق نمایشگاه به کلیه‌ شرکت‌کنندگان این فرصت را می‌دهد تا تاثیر بیماری را بررسی کنند و در عین حال، رویداد مذکور به‌ شکل‌گیری جهان پس از کرونا کمک خواهد کرد. در اکسپو، سفری را آغاز می‌کنید که در نهایت به بازدید از 192 کشور  و آشنایی با تاریخ و فرهنگ آنها می‌انجامد.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی با موضوع«ارتباط اذهان، خلق آینده» بر نوآوری، فرهنگ و معماری تمرکز دارد و با این هدف که فرصت‌های جدیدی در اختیار شرکت‌ها، سازمان‌ها و میلیون‌ها بازدیدکننده قرار دهد برگزار می‌‌شود تا در مسیر تحقق آرزوهایشان قدم بردارند و نیازهای خود را برطرف نمایند. این نمایشگاه در حالیکه افراد و جوامع از نقاط مختلف جهان را به یکدیگر متصل می‌کند؛ امکان تجربه نوآوری‌های آینده، دانش روز، آشنایی با فرهنگ‌های مختلف، چشیدن طعم غذای کشورهای گوناگون و تماشای نمایش‌های زنده را مهیا می‌سازد. نمایشگاه جهانی ۲۰۲۰ به‌دنبال ایجاد امید است و انتظار می‌رود که این گردهمایی 6 ماهه کمک کند که بشریت و کره زمین در مسیر صحیح قرار گیرد و به راهکارهایی برای تقویت و ارتقای زندگی و همین طور حفاظت از کره زمین بیانجامد.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی از میلیون‌ها بازدیدکننده از اقصی نقاط جهان استقبال کرده و از آن‌ها دعوت می‌کند تا مجموعه‌ای متنوع از فرهنگ‌ها، غذاها، فناوری‌ها و… را تجربه کنند. مردم از سراسر دنیا گرد هم می‌آیند، با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، ایده‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند، یاد می‌گیرند و نوآوری می‌کنند.

آغاز فعالیت اکسپو 2020 در سال 2021

سرانجام پس از چندین سال فعالیت بی‌وقفه، ساخت و تقویت زیرساخت‌ها، گسترش خطوط راه‌آهن، افتتاح هتل‌های جدید و صرف هزینه‌ای بالغ بر 15 میلیارد درهم  و احداث بیش از 15 پروژه زیربنایی که به نمایشگاه دبی خدمات می‌دهند این نمایشگاه در مهرماه 1400 (برابر با اکتبر 2021) به استقبال بازدیدکنندگان و شرکت کنندگان رفته است. توسعه فیزیکی فضای اکسپو در سال 2016 آغاز گردید و از آن زمان بیش از چهل هزار کارگر در مدت زمانی بیش از 225 میلیون ساعت روی این پروژه عظیم کار کرده‌اند.

محل اکسپو در زمینی به مساحت 500 هکتار در جنوب شهر دبی واقع گردیده، سایت اکسپو ۲۰۲۰ دبی از بخش‌های مسکونی، مهمان‌نوازی و نمایشگاهی تشکیل شده و تنها هتل موجود در آن Rove Hotel می‌باشد.

طراحی محل Expo با الهام از موضوع نمایشگاه و با ایده پذیری از طراحی شهری، محلی، معماری بومی و محیط طبیعی دبی متشکل از سه گلبرگ بوده و میدان الوصل در میان آن قرار دارد که نمادی از سه منطقه‌ موضوعی نمایشگاه با عناوین Opportunity، Mobility و Sustainability هستند. هر منطقه موضوعی شامل فضاهای اجرایی، گالری‌های نوآوری و نمایشگاه‌های هنری و باغ‌های فضای باز می‌باشد. بازدیدکنندگان متناسب با علاقه‌ خود می‌توانند به بازدید از هریک از این مناطق بپردازند. گفتنی است چراغ‌های نصب شده در این مناطق  با انرژی خورشیدی کار می‌کنند.

محوطه اکسپو به‌گونه‌ای طراحی شده که بازدیدکنندگانی که وارد اکسپو می‌شوند مانند این است که به آینده قدم می‌گذارند. برخی پاویون‌ها با درک این موضوع که اکسپو محلی برای نمایش آینده‌ای است که آن کشور برای خود متصور شده، آن را طراحی و برنامه‌ریزی کرده اند. برای دست‌اندرکاران غرفه کشورمان هم این فرصت  فراهم آمده تا از نزدیکی محل اکسپو دبی به ایران برای برقراری دیدارهایB2B با همتایان اروپایی که در دو سال اخیر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا فرصت مذاکره و دیدار با آن‌ها میسر نگشته، به بهترین نحو بهره ببرند.

شعار اکسپو و سه منطقه محوری آن

 اکسپو هر دوره با محوریت موضوع خاص خود برگزار می‌شود تا تاثیر ماندگارتری در مسیر پیشرفت بشر بگذارد. تم اصلی اکسپو ۲۰۲۰ دبی «ارتباط ذهن‌ها، خلق آینده» است که در سه منطقه موضوعی فرعی «فرصت، تحرک و پایداری» برگزار می‌شود. به‌عبارتی، اکسپو دبی بستری برای پرورش خلاقیت، نوآوری و همکاری در سطح جهانی به حساب می‌آید که بر اشتراک ایده‌های نوآورانه و مشارکت برای خلق بهترین آینده‌ تاکید دارد. ضمن اینکه این نمایشگاه به همه افراد امکان می‌دهد تا نقش متفاوتی در پیشرفت‌های آتی بشریت و سیاره‌ زمین داشته باشند.

هر منطقه موضوعی دارای پاویون اختصاصی است که مسائل جهانی مانند تغییرات اقلیمی، مراقبت‌های بهداشتی، مهاجرت و دسترسی برابر و همگانی به آموزش را مورد بررسی قرار می‌دهد تا بتواند راهکارهای مناسبی برای آینده ارائه دهد.

·    منطقه (Zone) فرصت یا opportunity   نمایانگر پتانسیل افراد و جوامع برای شکل‌دادن به آینده شان است.

·    Zone تحرک یا Mobility  ایجاد حرکت هوشمندانه‌تر و موثرتر در افراد، تولیدکالاها و خلق ایده‌ها از نظر فیزیکی و مجازی است. نوآوری‌های فناورانه‌ای که به‌عنوان راهکارهایی برای شهرهای مدرن، هوش مصنوعی و رباتیک، پویایی شخصی، سفر، ارتباط دیجیتالی، اکتشاف و غیره به کار خواهند رفت.

·  بخش پایداری یا Sustainability حول محور حفظ سیاره زمین برای نسل‌های آینده تمرکز داشته و با این محوریت که چگونه هر فرد می‌تواند نقش خود را در ایجاد جهانی پایدارتر ایفا کند. موضوعات این Zone بر مدیریت منابع، تغییرات اقلیمی، اکوسیستم‌های طبیعی و تنوع زیستی و … تاکید دارد.

رویدادها و سرگرمی‌ها در اکسپو ۲۰۲۰

اکسپو ۲۰۲۰ با روزی ۶۰ اجرا همچون اپرا، تئاتر، اجراهای زنده کمدین‌ها، آکروبات‌بازها، شاعران، نمایش مد، کنسرت، آتش‌بازی، کارگاه‌های آموزشی و غیره اوقات خوشی را برای بازدیدکنندگان رقم زده و برای علاقه‌مندان به فناوری، فرصت‌های متعددی جهت تجربه آشنایی و استفاده از وسایل نقلیه خودکار، ربات‌ها، واقعیت افزوده و اکتشافات فضایی به وجود می‌آورد. فعالیت‌های سلامتی و تناسب اندام که شامل جلسات ذهن‌آگاهی تا ورزش‌های حرفه‌ای و تجربیات واقعیت مجازی می‌شود، یکی دیگر از بخش‌های سرگرم‌کننده این نمایشگاه محسوب می‌گردد.

رویدادهای سرگرم‌کننده که روزانه در اکسپو دبی اتفاق می‌افتند، تنها بخشی از جشن‌های بزرگ این نمایشگاه هستند. در واقع، مدت‌زمان برگزاری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی هم‌زمان با کریسمس، جشن دیوالی هندوها، سال نو چینی، شب سال نو میلادی و روز ملی امارات متحده عربی خواهد بود و هر یک از این جشنواره‌ها مملو از جشن‌ها و سرگرمی‌های پرجنب‌وجوش برای همه شرکت‌کنندگان است.

برای بازدید از پاویون کشورهای مختلف امکان خرید یک پاسپورت نمادین به ارزش ۲۰ درهم از همه‌ فروشگاه‌های رسمی در محل نمایشگاه فراهم گشته که در پایان به عنوان یادبود از حضور در اکسپو برای بازدیدکنندگان باقی خواهد ماند. این پاسپورت 50 صفحه‌ای با الهام از میراث کشور امارات که گذشته و حال را به یکدیگر پیوند می‌دهد طراحی شده و شامل طرح‌ها و تصاویر سه منطقه موضوعی (فرصت، تحرک و پایداری)، میدان الوصل و دیگر نقاط دیدنی دبی مانند خط افق شهر است.

هزار و یک شب ایران در اکسپو2020

در راهنمای تصویری پاویون ایران می‌خوانیم به غرفه ایران بیا، پاسپورت بازدیدت را مهر کن، مانند پادشاه بر روی صندلی چوبی منبت شاهانه تکیه بزن و با سیمرغ، پرنده افسانه‌ای پارسی سلفی بگیر..

ایران سرزمینی باستانی و سرشار از میراث فرهنگی و تاریخی ملموس از قبیل آثار و اشیای باستانی و میراث ناملموس همچون اساطیر و داستان های کهن است. پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی نیز از این ظرفیت بهره مند شده و با الهام گرفتن از قصه‌های هزار و یک شب طراحی شده است.

هیات داوران طراحی غرفه ایران در اکسپو، مردادماه سال 1398 از میان 30 شرکت راه یافته به مرحله اول رقابت‌ها که شرکت طراح باید توضیح می‌داد با چه فلسفه‌ای به طراحی پروژه پرداخته و 10 شرکت راه یافته به مرحله دوم طراحیکه موضوع آن کالبد و بنای پاویون ایران و چگونگی کارگردانی روایتی بود که پاویون ایران به جامعه جهانی ارائه می‌کرد، طرح ارائه شده از سوی « شرکت مهندسین مشاور تغییر روند طرح» به سرپرستی سرکار خانم مهندس نشید نبیان را به عنوان طرح برنده پاویون ایران در اکسپو دبی اعلام کرد.

مرحله بعد به اجرا و احداث پاویون ایران در اکسپو 2020 دبی و انتخاب پیمانکاری توانمند برای اجرای طرح مذکور اختصاص داشت که پس از بررسی‌های همه جانبه در نهایت ساخت پاویون ایران در اکسپو به شرکت Zenith Smart Contracting LLC  که یک شرکت مجرب در حوزه ساخت سازه‌های نمایشگاهی است واگذار گردید.

فلسفه گزینش داستان‌های هزار و یک شب به عنوان منبع الهام طراحی پاویون ایران این است که علاوه بر آن که این داستان‌ها در عصر شکوفایی تمدن اسلامی جمع آوری شده‌اند، قطعه‌ای مهم از ادبیات و فرهنگ ایرانی به شمار می‌آیند که به‌طور همزمان بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر می‌کشند و از جلوه‌های مدرن آن به  طراحی با استفاده از تعدادی پاکت فضایی که در زیر هر کدام از آنها  جعبه‌ای آبی قرار گرفته و کل آن در پرده‌ای از مهره‌های چوبی  پیچیده شده و استعاره‌ای از تقابل زمین و آسمان را روایت کرده می‌توان اشاره نمود. به بیان دیگر پاویون ایران در این نمایشگاه به جای یک ساختار مستحکم، یک شبکه ریزوماتیک است که روایت‌های مختلفی از تاریخ معاصر ایران ارائه می‌کند و در zone  تحرک (Mobility) قرار گرفته و از مساحتی معادل 2014 متر مربع برخوردار است.

طبق گزارش تصویری CNN پاویون ایران یکی از 15 غرفه دیدنی و جذاب از لحاظ تاثیرگذاری بصری عنوان شده و نام آن در بین پاویون کشورهایی مانند امارات متحده عربی، عربستان سعودی، انگلستان، اسپانیا، روسیه، ژاپن، سوئیس، کویت و آلمان و … به چشم می‌خورد.

 غرفه امارات در نمایشگاه  2020( فراتر از یک سازه)

پس از برگزاری رقابت طراحی که هفت ماه به طول انجامید و اعلام آمادگی شرکت‌های برجسته معماری جهان، شورای ملی رسانه‌های امارات متحده عربی، طرح سانتیاگو کالاتراوا طراح سوئیسی-اسپانیایی را برای غرفه خود در این نمایشگاه جهانی انتخاب کرد. 

این غرفه که در قلب منطقه نمایشگاهی واقع شده است دارای 8000 متر مربع فضا شامل بخش‌های مختلف نمایشگاهی، سالن اجتماعات، فروشگاه‌های مواد غذایی و سالن‌های VIP است که بازدیدکنندگان در آن حسی متفاوت را تجربه خواهند کرد. شکل سقف فولادی آن با تاثیر گرفتن از ظرافت و نیروی پرنده شاهین به عنوان نمادی از روح پیشگام و نوآورانه امارات متحده عربی مجهز به ظرفیت‌های جنبشی معاصر و عناصر معماری نوآورانه است.

سانتیاگو کالاتراوا (Santiago Calatrava) درباره تفکرات حاکم بر فرآیند طراحی پروژه می‌گوید:

  ما در فرآیند طراحی، به رعایت اصول پایداری محیط زیست متعهد بودیم. غرفه امارات تمرکز ویژه‌ای بر صرفه جویی در مصرف انرژی دارد؛ این طرح، طیف وسیعی از عناصر و ویژگی های طراحی پایدار را با یکدیگر ادغام نموده است تا سازه ای مقاوم در برابر گذر زمان را به‌وجود آورد.

  یکی دیگر از ویژگی های شاخص معماری در ساختار این غرفه “نورگیری” با نام Oculus است که در سقف و در ارتفاع ۲۷٫۸ متری جانمایی شده است و به شکل  لوگوی Expo 2020 طراحی شده است که علاوه بر تامین نور طبیعی موردنیاز برای فضا، با بازشوهای مشبکی احاطه شده که در صورت وقوع هرگونه آتش سوزی تصادفی به‌صورت خودکار باز می شوند. در مرکز غرفه نیز فضایی شبیه به کره جای گرفته که شامل یک سالن نمایش با سکوی بالابر می باشد.

وزیر امور خارجه امارات متحده عربی و رئیس شورای رسانه ملی دبی گفت: “طرح پیشنهادی غرفه امارات، داستانی را که قصد داریم درباره ملت خود به جهانیان بازگو کنیم، نقل می‌کند”. در طراحی این پاویون از بال‌های شاهین به‌منظور ایجاد روابط بین قبایل و ایجاد هویت ملی استفاده شده که نماد این کشور نیز می‌باشد.

به گفته وزیر خارجه امارات متحده عربی و مدیرکل اکسپو 2020 «این طرح، روح و قدرت پیشگام ارتباطات را متحول می‌کند و امارات متحده عربی را از مجموعه اجتماعات کوچک و بیابانی به یک نقطه اتصال جهانی تبدیل می‌نماید که انعکاس دهنده آرزوها و جاه طلبی‌های ما برای سالهای آینده است».

 میدان الوصل نقطه ارتباط و اتصال 192 کشور

گنبد و میدان الوصل با قطر تقریبی 150 متر و ارتفاع 65 متر به عنوان هسته مرکزی نمایشگاه طراحی و اجرا شده و محل اتصال سه منطقه موضوعی نمایشگاه می باشد.

الوصل نام تاریخی دبی است که در زبان عربی به معنای “ارتباط” است. این فضا متناسب با موضوع نمایشگاه، “ارتباط ذهن ها، خلق آینده”، تاریخ و نمادگرایی دبی را از طریق اشکال هندسی به کار رفته در خود نشان می دهد و در عین حال گفت و گوی متعادل بین طبیعت و فناوری را به عنوان نمادی از آینده دبی تعریف می کند. هندسه متمایز این پرده بر اساس حلقه ای است که اخیراً در امارات کشف شده و متعلق به 4000 سال پیش است که در حقیقت پیشینه تاریخی دبی را با اکسپو پیوند می دهد و تصویری 3 بعدی از لوگوی اکسپو را به نمایش می گذارد.

هدف از طراحی میدان الوصل ایجاد «اتاقی برای زندگی» به عنوان بستری فضایی و تجربی برای  ایجاد وحدت از طریق گردهمایی‌ها، گفتگوها و رویدادها بوده است. پیکربندی شیب‌دار باغ و محوطه‌سازی‌ خاص آن، محیطی را برای استراحت، فعالیت و اجرای انواع مراسم در مقیاس‌های مختلف ارائه می‌دهد. گنبد الوصل یک شاهکار مهندسی و فناورانه است که بر اثر همکاری افرادی از نقاط مختلف جهان در طول 14 ماه محقق گردیده است. این گنبد همچنین قابلیت تبدیل به یک پروژکتور ۳۶۰ درجه‌ای را داشته که از داخل و خارج گنبد قابل رویت است و تجربه‌ای بی‌نظیر را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. این سازه در شب به یک فضای هنری تبدیل می‌گردد که بزرگترین تجربه فرافکنی غوطه‌ورانه 360 درجه در جهان است و برای مخاطبانش از سرتاسر دنیا و در هر گروه سنی سرگرم کننده  و البته نمادی برای ایجاد وحدت و گفت‌وگو است.

شیوه طراحی و مواد منحصر به فرد  به کار رفته در داخل میدان استفاده از آن را در تمام طول سال میسر می‌سازد. حتی در گرم‌ترین ماه‌ها، فضای سایه‌دار در ترکیب با آب‌نماها و چشم‌اندازها مکانی بسیار مناسب برای استراحت، سکوت و تعامل بازدیدکنندگان را با یکدیگر فراهم می‌سازد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد الوصل این است که پس از اتمام اکسپو در سال 2022، این میدان همچنان به ایفای نقش اصلی خود حفظ میراث اکسپو- ادامه خواهد داد. ساختمان‌های 10 تا 13 طبقه اطراف آن به هتل‌ها و سایر کاربری‌های تجاری تبدیل می‌شوند و کل میراث ترکیبی سایت اکسپو را تکمیل می‌کنند. پیش بینی می‌شود این مکان رویدادهای پر رونق دبی را بیشتر تقویت خواهد کرد زیرا برای میزبانی از تجربیات در هر اندازه و هدفی خواه یک رویداد کوچک و صمیمی یا یک گردهمایی بزرگ مانند جشن‌های روز ملی  با حداکثرظرفیت 10000 نفر، طراحی شده است.

 اکسپو دبی با حضور 192 کشور در فضایی به مساحت 500 هکتار از اول اکتبر2021 تا 31 مارس 2022 به مدت 181 روز برپاست و انتظار می‌رود با دعوت از چهره‌ها و هنرمندان شاخص جهانی، با وجود کرونا بیش از 25 میلیون بازدید کننده را از سراسر دنیا به خود جذب کند. برآورد ایجاد بیش از ۹۰۰ هزار شغل و حدود 33 میلیارد  دلار سود اقتصادی ناشی از آن تا سال ۲۰۳۱ میلادی پیش بینی دستاوردهای این نمایشگاه شش ماهه توسط دست اندرکاران آن می باشد. با توجه به اینکه 3 ماه تا پایان اکسپو زمان باقی‌است منطقی است ارائه دیدگاه کلی در مورد دستاوردهای آن به پایان این رویداد 6 ماهه موکول شود.

 

منابع:

اینترنت

-سایت Adiran Smith and Gordon Gill– (طراحی الوصل)

-سایت karnaval.ir

-روزنامه صمت

expo001
expo002
expo003
expo004
expo005
expo006
expo007
expo008
expo009
expo010
expo011
expo012
expo018
expo017
expo016
expo015
expo014
expo013
برچسب ها: بدون برچسب
بوسیله دکمه بالا می‌توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید
0

افکارتان را باما در میان بگذارید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .