عکس سخن سردبیر49

سخن سردبیر

در روایت‌ها و افسانه‌های اساطیری آمده است که حضرت آدم بدلیل خوردن یک سیب از بهشت رانده شد با قدری تامل نقش تغذیه را از اولین روز شکل‌گیری جهان هستی می‌توانیم در ذهن خود تجسم نمائیم.

امروزه با نزدیک‌شدن ملت‌ها در دهکده جهانی، به خوراک صرفا عاملی برای تولید انرژی برای زنده ماندن نگاه نمی‌شود. جابه‌جایی روزانه میلیون‌ها انسان به مناطق گوناگون و دور شدن از زیستگاه‌های اولیه، و ناگزیر آشامیدن و خوردن خوردنی‌ها و غذاهای متفاوت به غذا معنای دیگری داده است. می‌توان غذا را بعد از زبان عاملی مهم در ارتباط ملت‌ها و ملیت‌ها دانست. مزه، ترکیب، رنگ و بوی غذا در سرزمین‌های گوناگون نشان‌دهنده سلیقه و هنرمندی انسان‌های ساکن در سرزمین‌های مختلف است و عملاً یک پدیده خوبست که با این تلنگر هر یک از ما از امروز نگاهی متفاوت به این دستاورد بی‌مانند بیاندازیم و هریک با ایفای نقش خود در بالا بردن کیفیت و مصرف درست، امکان برخورداری از آن را نه تنها برای خود، خانواده و اطرافیان خود فراهم کنیم، بلکه در هر نوبت که لقمه‌ای را در دهانمان می‌گذاریم یادمان باشد میلیون‌ها انسان گرسنه در جای جای این جهان خاکی در حسرت یک وعده غذای گرم یا یک لیوان آب آشامیدنی، روز را به شب می‌رسانند و بعضا جان خود را بدلیل بی‌غذایی از دست می‌دهند.

غذا اساسی‌ترین نیاز انسان برای زنده ماندن و ادامه حیات است.

سخن سردبیر

برای تنفس، تحرک، گردش خون و انجام کار و فعالیت روزانه انسان به انرژی نیاز دارد. کالری واحد انرژی است که انسان‌ها متناسب به سن و وزن و نوع فعالیت خود می‌باید توسط تغذیه آن را جذب بدن نمایند.

غذایی که می‌خوریم تقریبا حاوی 40 ماده بسیار مهم به نام عوامل مغذی می‌باشد که میباید روزانه به بدن برسد.

تا اوایل سده 19 میلادی، مفهوم غذا خوردن فقط پر کردن شکم بود.احساس گرسنگی بشر را وادار می‌کرد تا آنچه را که در دسترس خود میدید بدون توجه به کیفیت و کمیت، آن را به معده خود وارد نماید. شهرنشینی موجب تغییرات زیادی در الگوی مصرف و تغذیه شد. برابر نوشتارهای تاریخی، اولین اجتماعات شهرنشینی در آسیای غربی ، مصر و یونان به وجود آمدند. بنا بر روایتی، ایران اولین کشور جهان است که انسان‌های اولیه ساکن در آن برای تامین نیاز غذایی خود به کشاورزی ، پرورش دام ، شکار و صید ماهی می‌پرداختند. دو تن از متخصصین و صاحب نظران بزرگ دنیا یعنی آقای آرتور کیت و دکتر ارنست هرتسفیلد در کتابی به نام صنایع ایران ثابت کرده اند که کشاورزی و تمدن از فلات ایران نظیر منطقه شوشتر ، دامغان ، تخت جمشید و تپه سیلک کاشان شروع شده و به سایر مناطق بسط داده شده است و نوشتار این مجموعه نشان می‌دهد که تاریخ کشاورزی ایران به بیش از 6000 سال پیش بر می‌گردد.

در تاریخ یونان آمده که برای تقویت روح، هرگز نباید تغذیه جسم را فراموش کرد و از زبان اندیشمندان زیادی نقل است که خوردن یکی از سه لذت اساسی در زندگی انسان‌ها می‌باشد.

از سال 1945 ، از سوی سازمان جهانی غذا و دارو(فائو)، روز 16 اکتبر (24مهرماه) روز جهانی غذا نامیده شد و بسیاری از کشورها یک هفته از سال را  به عنوان هفته غذا در برنامه جشن‌های خود قرارداده‌اند.

اولین کتاب آشپزی در قرن دوم میلادی در یونان به چاپ رسیده است. در سال 1917 نخستین انجمن مربوط به رژیم‌دانان تغذیه توسط گروهی از کارشناسان تغذیه در آمریکا تاسیس شد. امروزه از تغذیه نه تنها به عنوان تامین کننده انرژی بدن استفاده می‌شود بلکه در درمان خیلی از بیماری‌های جسمی و حتی روحی کاربرد مکانیزم‌های مربوط به تغذیه به جای دارو دارای نقش اساسی می‌باشد.

دانش‌آموختگان رشته رژیم‌شناسی (Dietetics) باید تمام اطلاعات و دانش خود را در راه کمک به برقراری و سلامت بشر بکار گیرند. اصطلاح رژیم درمانی یا درمان با رژیم (Diet-therapy) به معنای استفاده از رژیم غذایی نه فقط برای بیماران بلکه برای افراد سالم نیز بکار گرفته می‌شود.

فراموش نکنیم که صادرات و واردات مواد غذایی حجم قابل توجهی از تعاملات اقتصادی جهانی را به خود اختصاص داده هر ملتی تلاش می‌کند که از این سفره گسترده جهانی سهم بیشتری به خود اختصاص دهد. کشور بزرگ، ایران علیرغم دارا بودن تنوع آب و هوایی و پیشینه مرتبط با محصولات و خوراکی‌ها به دلایل گوناگون(که مجال طرح آن در این نوشتار نیست) متاسفانه نتوانسته درحد مورد انتظار فعال باشد.

برچسب ها: بدون برچسب
بوسیله دکمه بالا می‌توانید این مطلب را به اشتراک بگذارید
0

افکارتان را باما در میان بگذارید

برای افزودن دیدگاه باید وارد شوید .