main

گردشگری در ایتالیا – Ivrea

Ivrea (ایورآ) شهری کوچک و بسیار باستانی در استان پیمونته (Piemonte) می باشد که در شمال ایتالیا و بر فراز کوه‌های آلپ واقع شده است. نام لاتین آن Eporedia بوده که از قرن ها پیش بر روی آن نهاده شد و همچنان برخی این شهر را به همین نام می‌شناسند.

این شهر با دارا بودن جمعیتی در حدود 23000 نفر دارای مکان هایی باستانی جذاب و دیدنی برای هر گردشگری است. از جمله آنها به کلیسای جامع این شهر که متعلق به قرن چهارم میلادی است و کتابخانه «کاپیتولار» در نزدیکی این کلیسا با مجموعه ای از کتاب های بسیار قدیمی و نفیس، پل قدیمی Ponte Vecchio مربوط به سال 100 بعد از میلاد، بقایای یک تئاتر رومی مربوط به قرن یکم میلادی و موزه فضای باز Pier Alessandro می توان اشاره نمود. اما چیزی که بیشتر از همه باعث شهرت و محبوبیت این شهر کوچک شده کارناوالی به نام “جنگ پرتقال” است  که یکی از کارناوال‌های شاد و بسیار پر طرفدار در ایتالیا به شمار می‌آید. این جنگ عجیب و جالب فوریه هر سال و به مدت سه روز در شهر ایورا برگزار می‌شود و در طول برگزاری آن 57 هزار جعبه پرتقال و به عبارتی 400 تن از این میوه وارد شهر می‌شود.

در مورد تاریخچه این فستیوال داستان‌های متفاوتی وجود دارد اما به نظر می‌رسد شروع آن به قرن 19 باز می‌گردد که مردم شورشی میوه‌هایی که اشراف به آنها می‌دادند را بیرون می‌انداختند. حالا آن اعتراض جای خودش را به رویدادی شبیه به بازی و جنگ داده که بر اساس آن تیمی به شکل نظامیان لباس پوشیده و از داخل یک کالسکه باربری پرتقال‌ها را به بیرون پرتاب می‌کند و تیم دیگر باید دوباره آنها را به داخل گاری پرت کند. این برنامه تماشاگران بسیار زیادی دارد و هر سال هزاران نفر خودشان را به شمال ایتالیا می‌رسانند تا جنگ پرتقال‌ها را از نزدیک ببینند.

در این سه روز ماموران اورژانس هم حوالی میدان جنگ حضور دارند تا به مجروحان و آسیب دیدگان کمک کنند. آنهایی که دوست دارند با وجود حضور در وسط میدان جنگ هیچ‌گونه جراحتی نبینند کلاه‌ قرمز بر سر می‌گذارند تا به‌عنوان تماشاچی شناخته شوند.

هر تیم لباس مشخصی می‌پوشد و تیم برنده بر اساس مهارت در پرتاب، میزان استفاده از پرتقال و رعایت بازی جوانمردانه و اینکه به سوی اسب‌ها پرتقال پرتاب نکنند انتخاب خواهد شد و پس از پایان مراسم تیمی صد نفره وظیفه تمیز کردن خیابان‌های پرتقالی شهر را بر عهده خواهند داشت.

اگر ماه فوریه به ایتالیا سفر می‌کنید برای دیدن این کارناوال از ایورآ دیدن کنید. این شهر در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز قرار دارد.

دیدگاه ها بسته شده اند.